Technologia wysokociśnieniowej iniekcji strumieniowej (jet-grouting) wykorzystywana jest w budownictwie, zarówno lądowym, jak i morskim. Na czym polega i co warto o niej wiedzieć? Zapraszamy do przeczytania wpisu.
Iniekcja strumieniowa jest popularną technologią wzmacniania gruntu. Technologia ta ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy została w latach 50 XX wieku. W latach 70 trafiła do Japonii, gdzie została udoskonalona i opatentowana, a następnie powróciła do Europy, znajdując szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Metoda polega na mieszaniu gruntu z zaczynem (najczęściej cementowym) wtłaczanym strumieniowo pod bardzo wysokim ciśnieniem rzędu 30-50 MPa. Iniekt wyrzucany jest z dysz iniekcyjnych w kierunku poziomym po obwodzie zapuszczonego w grunt przewodu iniekcyjnego. Energia iniektu niszczy naturalną strukturę gruntu, zmieniony zostaje skład granulometryczny gruntu, a jego część zostaje wyniesiona na powierzchnię. Powstały kompozyt gruntowo-cementowy cechuje bardzo wysoka wytrzymałość i niewielka przepuszczalność. W technologii iniekcji strumieniowej wykorzystywane są specjalistyczne maszyny do jet-groutingu, jak np. wiertnice, wibromłoty czy kafary. Można je znaleźć w ofercie firmy KDM, będącej autoryzowanym dystrybutorem m.in. wiertnic Tescar i Casagrande. Zastosowanie jet-groutingu umożliwia kształtowanie w podłożu elementów o zróżnicowanych kształtach, długości i usytuowaniu. Najpopularniejszymi bryłami iniekcyjnymi są bryły w postaci tarcz, bloków i płyt.
Technologię jet-groutingu stosuje się między innymi do:
Jet-grouting jest uniwersalną technologią, stosowaną do wzmacniania i uszczelniania wszystkich rodzajów gruntów, w tym także gruntów luźnych. Można z niej korzystać nawet na ograniczonych przestrzeniach np. wewnątrz obiektu lub pracując w pobliżu innych konstrukcji. Metoda nie wywołuje drgań podłoża, przez co prace przy wzmacnianiu gruntu nie są odczuwalne.