04 lutego, 2020
Skarpy, zbocza oraz nabrzeża są nieustannie narażone na tworzenie się osuwisk, czyli form ukształtowania terenu powstających w wyniku przesuwania się materiału skalnego lub zwietrzelinowego wzdłuż powierzchni poślizgu. Za przyczynę osuwania się mas ziemnych uznaje się utratę stateczności gruntu, na co wpływ może mieć wiele czynników. Do głównych należą: wzrost wilgotności ziemi związanej z długofalowymi opadami lub roztopami, występowanie niekorzystnego układu warstw geologicznych, erozja gruntu oraz powstawanie spękań zgodnych z kierunkiem nachylenia zbocza. Istotna jest również działalność człowieka, na którą składa się m.in. wycinka drzew, wykonywanie ciężkich robót budowlanych czy awarie instalacji wodociągowych. W związku z występowaniem tych zagrożeń istnieje potrzeba wzmacniania słabego podłoża gruntowego i stabilizacji zlokalizowanych w ich pobliżu inwestycji (budowli, dróg).
Metody ochrony przed osuwiskami
Jednym z rodzajów metod służących do szybkiej i wytrzymałej stabilizacji wszelkiego rodzaju stoków, zboczy czy nasypów są zabezpieczenia konstrukcyjne. Konstrukcje wykonywane są z trwałych materiałów i można wśród nich wyróżnić sześć głównych podtypów:
- konstrukcje oporowe masywne, mury kamienne – mogą być stosowane jako zabezpieczenia, jeśli wykaże się, że powierzchnia poślizgu nie będzie przechodzić tuż pod nimi. Wykonuje się je z kamienia, betonu, żelbetu, cegły lub gabionów.
- konstrukcje oporowe ażurowe, kaszyce, palościanki – wykorzystywane do stabilizacji małych i średnich osuwisk z płytko położoną płaszczyzną poślizgu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju pale, głównie wiercone, gdyż wbijanie mogłoby uruchomić osuwanie się mas ziemnych.
- kotwy, gwoździe – czyli elementy wprowadzane w grunt celem przyjmowania sił rozciągających. Kotwy pracują, gdy ich część nośna (buława) umiejscowiona jest poza powierzchnią poślizgu, co umożliwia przenoszenie sił wyrywających. Gwoździe pracują na całej długości, jednocześnie monolityzując bryłę gruntu. Gwoździowanie wykonuje się z użyciem np. wibromłotów.
- gabiony – konstrukcje geotechniczne składające się z wypełnionych kamieniami prostopadłościennych koszy wykonanych z prętów i ocynkowanej siatki stalowej. Spełniają te same funkcje co konstrukcje masywne, jednak mają dodatkowe zalety jak podatność na odkształcenia, wodoprzepuszczalność, trwałość i łatwość montażu.
- ruszty, siatki, przypory na powierzchni zbocza – wykorzystywane przy silnie nachylonych powierzchniach, na których trudno jest utrzymywać glebę. Kotwione do zboczy siatki stalowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie.
- drenaże poziome wiercone, wgłębne galerie odwodnieniowe i drenażowe – buduje się je w przypadku, gdy zachodzi konieczność ciągłego obniżania poziomu wody gruntowej. To rozwiązanie stosuje się również wtedy, gdy nie ma innego sposobu na wyeliminowanie wody ze skarpy i trzeba ją odebrać od strony czoła.
Dzięki coraz większemu doświadczeniu oraz wiedzy zdobywanej w zakresie zabezpieczania nabrzeży, skarp oraz zboczy, przedstawiciele firmy KDM są w stanie zapewnić indywidualne podejście do każdego przypadku i fachowo doradzić w zakresie wyboru odpowiedniego sprzętu oraz technologii do ochrony przed osuwiskami.