Żaden budynek, niezależnie od jego wielkości czy wysokości, nie obędzie się bez solidnie wykonanych fundamentów. Ich zadaniem jest bowiem zminimalizowanie ryzyka osiadania budynku, zwłaszcza podłoża nierównomiernego, co może prowadzić do pękania ścian, a w rezultacie zniszczenia budynku. Dobrze wykonany fundament jest gwarancją tego, że budowla przetrwa w nienaruszonym stanie długie lata.
Przed przystąpieniem do budowy należy obliczyć parametry fundamentu, które zależne są od wielkości planowanego budynku czy liczby kondygnacji, ale także od rodzaju gruntu, na którym ma stanąć dom. Solidnie wykonane fundamenty mogą zostać tylko poprzez wykorzystanie profesjonalnego sprzętu.
Jednymi z najważniejszych części wykopu pod budowę są pale fundamentowe. To część fundamentu w postaci pręta. Ich rolą jest przekazywanie obciążeń na grunt. Występują w wielu odmianach i mogą być wykonane z różnych materiałów:
- pale stalowe wykorzystywane są najczęściej w hydrotechnice – jako elementy rusztowań lub mostów czy ekranów akustycznych. Ten typ pali ma wiele zalet, dlatego ich zastosowanie staje się coraz szersze. Do ich wbijania stosuje się młoty hydrauliczne, wibromłoty bądź wciskarki hydrauliczne,
- pale CFA to pale wykonywane nową metodą – z użyciem świdra, który jest osadzony na rurowym rdzeniu. Tego typu palowanie stosuje się w gruncie o wysokim zagęszczeniu. Słabe grunty wymagają, by do wykonywania na nich fundamentów stosowane były pale wielkośrednicowe. Najczęściej wykorzystywane są do fundamentowania mostów na dużych rzekach, ale zyskują też popularność w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Pale te zastąpiły stosowane dawniej kesony. Pale wielkośrednicowe są to często pale orurowane – stalowa rura, która jest ich osłoną to gwarancja stateczności otworu.
- pale rurowe to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie trzeba wbić je na dużą głębokość można je bowiem przedłużyć poprzez spawanie. Wykonane z wysokiej jakości stali są odporne na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne. Ich palowanie można wykonywać młotami hydraulicznymi, spalinowymi lub wolnospadowymi albo umieszczać w gruncie metodą wwibrowywania.
- sposobem na budowę domu na wyjątkowo niekorzystnym gruncie są mikropale. Służą one do tego, by na nich powstał fundament – sięgając głęboko w grunt, przenoszą ciężar budynku na jego bardziej wytrzymałe warstwy. Do wykonania mikropali konieczne jest wywiercenie odpowiednich otworów.
- gdy zależy nam na dużej trwałości, możemy zdecydować się na pale betonowe.
- pale FDP, zwane przemieszczeniowymi, stosuje się podczas budowy hal i innych budynków, a także mostów i podczas prac drogowych. Są to pale wkręcane, ich wkręcanie odbywa się bez wyjmowania świdra na powierzchnię, w jednym cyklu.
- Tam, gdzie konieczna jest bardzo duża nośność stosuje się pale vibro. Do ich montażu niezbędne są wibromłoty o różnym napędzie, a także żurawie samojezdne i pompy do betonu.
- długą tradycję w naszym kraju mają pale franki, które były stosowane już sto lat temu. Ich zaletą jest duża nośność i możliwość ich wykonania w trudnych warunkach. Aby pale dobrze spełniały swoją rolę, do ich montażu potrzebne są profesjonalny sprzęt.